Doktora Sorun.
Sweet Power Uzmanlarca Onaylanmıştır.

Cüneyit …..

Hocam merhaba. 1 haftadır yazıcam vakit bulamadım bir türlü. Size teşekkür etmek istedim. Ben yüksek tansiyon hastasıyım. 1 Sene önce yapılan kan tahlilimde kolestrol 218 iken, Çuha Çiçeği çayınızı içtikten sonra geçen hafta ölçtürdüğümde, kolestrolün 164 e indiğini gördüm. Doktorum çok şaşırdı ve ne yaptın böylede düştü dedi. Halbuki ne kızartmadan vazgeçtim, ne de extra bişey. Sadece çayınızı aksatmadan, sizin söylediğiniz gibi 2 ay 9 gün kullandım. Bu sayede 170 e 140 olan tansiyonum 120 ye 85 olmuştu. Hemde tansiyon ilacımı almadan ölçtürdüm. Sizden Allah razı olsun. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Çaydan az kaldı, onuda kapsül almadan 1 gün öncesi ve bir gün sonrası almayı düşünüyorum. Devam etmeye gerek var mı bilmiyorum. Allah razı olsun sizden, gerçekten çok teşekkür ederim Soner hocam.

Yorum Ekle Tüm Yorumlar

sağlıklı Beslenme ve  Spor 

 
Kilo vermenin %50'si davranış değişikliğine bağlıdır. Ne güzel söylemiş atalarımız ‘başlamak bitirmenin yarısıdır' diye. Eğer siz de zihinsel olarak, duygusal olarak ve psikolojik olarak değişime hazırsanız kilo verme programına başlamak zor olmayacaktır. Oyunu kuralına göre oynarsanız %100 başarırsınız! Demek istediğim, hedeflerinizi belirleyip bunun için çaba sarf ederseniz ve beslenme programınızı hızlı ve kısa süreli kilo kaybetme yerine uzun süreli keyifli bir yolculuk olarak görürseniz başarıya ulaşmamanız imkansızdır.

 
 
İlerlemenizi Kaydedin

Yediklerinizi kaydetmek sıkıcı mı geliyor? Kağıt kaleme gerek yok, telefonlarımız da bu özellikleri taşıyor. Yapılan çalışmalar yediklerini bıkmadan kaydedenlerin hem kilo verme hem de kilo korumada daha başarılı olduklarını gösteriyor. Böylece hem besin alımınızı, hem egzersizlerinizi, hem de duygularınızı takip edebilirsiniz. Önemli olan kendinizi değerlendirmektir. Programınızın sizin için ne kadar uygun olup olmadığını da görebilirsiniz.

 
 
Günlük Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak zor mu geliyor? Canlanın ve harekete geçin. Oturduğunuz yerden kalori yakamazsınız. Öncelikle kısa süreli alıştırmalarla başlayabilirsiniz örneğin 15-20 dakikalık yürüyüşler veya 10 dakikalık koşu yapmak gibi. İnanın, sonrasında bu süreyi 40-45 dakikaya çıkarmak zor olmayacak. Attığınız minik adımlar sizi hedefinize ulaştıracaktır. Egzersizi sevmeniz için nedenler mi arıyorsunuz? Düzenli egzersiz; enerjiyi yükseltip, metabolizmayı hızlandırır ve günden güne kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kalori Bombası Sıvı İçecekleri Bırakın

 
Aslında sadece yediklerinizden değil içtiklerinizden de kilo alıyor olduğunuzu biliyor musunuz? Günde 2-3 litre gazlı içecek tüketenler, günlük tükettiğiniz gazlı içecekten yarım litre az içerek 91.000 kalori ve 108 kupa şeker kar edebilir ve yıl sonunda 12 kg verebilirsiniz. Güzel haber değil mi? Aynı durum meyve suları, limonata, şekerli içecekler ve kremalı- şurup eklenmiş kahveler için de geçerlidir. Kilo verme stratejinizde ilk yapacaklarınız arasında, sıvı kalorileri hayatınızdan uzaklaştırmak olmalıdır.

Tetikleyici yiyeceklerden uzak durun.

 

Pizza, makarna, dondurma, cips, çikolata, kurabiye… Saydıklarım birçoğumuzun yemeye başladığında kendini durduramadığı yiyeceklerden. Özellikle kilo verme sürecinde olanlara önerim; sizi daha çok yemeye teşvik eden yiyeceklerden bir süre uzak kalmanız. Böylece sağlıklı beslenme rutinine girdiğiniz ve kendinizi kontrol edebildiğiniz dönemde rahatlıkla bu yiyecekleri beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Hatalarınızı affedin

 
Hiç kimse sürekli sağlıklı beslenemez ‘diyetisyenler' bile. Bu nedenle küçük kaçamaklarda kendinizi affetmeyi öğrenmelisiniz. Sapmalar yapabilirsiniz önemli olan en kısa sürede, diğer öğünde ya da diğer günde, doğru rotaya dönmektir. Unutmayın, kimse bir akşam çok yüksek kalorili yemek yedi diye kilo almaz. Kilo vermede başarının sırrı; dengelemektir.

Kısa ve uzun dönem hedeflerinizi belirleyin.

 

Kilo verme sürecindeyken eğer vermeniz gereken rakam fazla ise bu durum sizi korkutabilir ve gözünüzde büyüyebilir. Kısa hedefler ile adım adım hedef kiloya ulaşmak her zaman çok daha motive edicidir. Günlük, haftalık veya aylık hedefler motivasyon ve odaklanmayı arttırır. Hedefleriniz; ‘haftada 1 kilo vermek' veya ‘haftanın 5 günü evde yemek yemek' veya ‘akşam yemeğinden sonra bir şey yememek' olabilir. Mini başarılar sizi daha da ilerlemek için teşvik edecektir.

Spor yapmak birçok kişi için 

 
Sıkıcı olmasının yanında, öncelik sıralamasında dahi bulunmamaktadır. Sporun sağlımıza faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, spor yapan bireylerin sosyal hayatlarında daha başarılı iletişim kurduğu, özgüveni daha yüksek bireyler olduğu ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Sağlınızı ne sıklıkla düşünüyorsunuz? Bir check up programı, yakın çevrenin sağlığınız için tepkisi, çevrenizdeki kişilerin sağlık sorunlardan etkilenme gibi durumlar olmadan sağlığınızı düşünmeyenlerden misiniz?  Genellikle sağlığımızda yolunda gitmeyen durumlarla karşılaştığımız vakit sağlığımızı ciddiye almaktayız.Sağlık için yapılması gerekenlerin en başında spor bulunmaktadır. Spor yapmak için yanınızda bir arkadaş veya sizi motive edecek ilhamlar arıyorsanız, bu yazım sizin için;
 
 
Öncelikle ne isteğinize karar vermelisiniz, sağlığınız ve beden imajınız için. Bu bir başlangıç oluşturacaktır. Hedefiniz sağlıklı görünmek ve fit görünmekse veya ideal beden algınız nasılsa onu kafanızda tasarlamanız gerekmektedir. (Nasıl ulaşabileceğinizi de doktor ve diyetisyenlerden yardım alarak yürütmeniz gerekmektedir.)

- Size ait eski bir resminiz veya olmak istediğiniz ölçülerde olan kişiler veya kıyafet hedefinize ulaşırken motive edici olacaktır.

Her gün tekrarladığınız, birincil uğraşınız güne başlamanızda ne kadar önemli ise ARTIK sporda vazgeçilmezleriniz haline getirmelisiniz. Örneğin yüzümü yıkamadan dışarı çıkmam, dişlerimi fırçalamadan uyumam daha türetebileceğim muhakkak bizi biz yapan birçok faktör vardır, ARTIK spor yapmadan bu günü bitiremem diyeceğiz. Spora karşı olan düşüncemizi bu şekilde esnetmiş ve prensip kazanma yolunda adım atmış olacağız.

- Her gün 30 dk dans veya size keyif veren bir spor aktivitesi yapın.

- Kendinize en uygun 2 gün belirleyin ve günlük egzersizlerinizden daha uzun süre size keyif veren bir spor aktivitesi yapın.

 
- Bütçenize uygun sizi motive edecek spor kıyafetleri satın alın.(Kaliteli bir spor ayakkabı veya nefes alan bodylere kadar.)

- Psikolojinizin en isteksiz olduğu günde dahi spor takımlarınızı giyip dışarı çıkınız. Açık havanın getirdiği istek ve canlılık ile yürüyüş veya koşu programı uygulayınız.

- Müzik çalarınız da spor yaparken dinleyebileceğiniz tempolu müzikler ekleyiniz. Ritimli müzikler sporda daha tempolu ve koordine olmanızı sağlamaktadır.

Saglıklı_beslenme
 
Her gün mutlaka bir bardak karabaş otu çayı için. Karanlık odada yatın ve sabah erken kalkın. Sabah erken spor yapmaya çalışın. Gün içinde ise sadece Biberiye çayı için. Sade olmasına dikkat edin içerisinde müsil etkisi yaratan özellikle sinameki ve acı çehre gibi bitkilerden uzak durun. Çünkü bu bitkiler zayıflamaktan çok metabolizmanızı bozar ve sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Aktarlardan alacağınız 100 gram kadar biberiye yeterli olur. Her sıcak su dolu su bardağına bir tatlı kaşığı ilave etmeniz yeterlidir. Yapmamız gereken dengeli ve yeterli beslenmektir. Rafine edilmiş besinlerden uzak durmalıyız. 

Boşa kürek çekmek yerine yeniden başlayın; ilk olarak kilo veremeyişinizin altında yatan nedeni tespit edin. Metabolizmanız çeşitli sebeplerden dolayı yavaş çalışıyor olabilir. Glukoz metabolizmanızda bir sorun , reaktif hipoglisemi , insülin direnci , troid yetmezliği ya da başka hormonal problemler, gıda intoleransı , yumurtalıklarda kist, kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineral yetersizliğiniz varsa metabolizmanız yavaş çalışır ve kilo vermeniz neredeyse imkansız hale gelebilir. Bir de yaş ve menapoz faktörü de buna eklenince kilo vermek gerçekten çin işkencesine dönüşür. 
 

-Bulmacanın eksik parçaları… Stres, sigara, şişmanlık. Tüm hastalıkların çıkış noktasıdır. Biraz stres yönetimi, meditasyon, sigarayı bırakmak ve kilo vermek sizi birçok kronik hastalıktan koruyacak, daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapılarını açacaktır. Ancak bu yolculuğa başlamadan önce yaptırmanız gereken bazı hormonal ve biyokimyasal tetkikler vardır. 

Bulmacanın eksik parçalarını tamamlamadan, alttaki eksik tuğlaları yerine koymadan kilo vermeye çalışmanız sadece başarısızlık duygusuna kapılmanıza ve pes etmenize neden olacaktır. Öyleyse ilk olarak yapmanız gereken bir endokrinoloji uzmanına başvurup tahlillerinizi yaptırmak , daha sonra beslenme ve diyet uzmanınızdan yardım almaktır. Her bireyin metabolizması, kişisel özellikleri farklıdır. Aynı parmak izi gibi… 

 

Tedavinin tüm basamaklarını dikkatlice yaptıktan sonra ,size özel hazırlanmış diyet programları ve öneriler ile kilo verememeniz neredeyse imkansızdır… Yola çıkarken yapılması gereken tetkik ve testler Özellikle ailede hipotroid öyküsü varsa çok kiloluysanız mutlaka TSH, serbest T4 adlı troid bezi ve prolaktin hormonu testi yaptırılmalıdır.

 
Cinsel_guc

 

Açlık kan şekeri , tokluk kan şekeri (2.saat) ,şeker yükleme testi (OGTT) ve kanda insülin hormonuna bakılmalıdır. Total kolesterol ,trigliserit, LDL, HDL kolesterol ölçümü, karaciğer yağlanmasını tespit etmek için SGOT, SGPT, GGT, alkalen fosfataz gibi testler, kanda ürik asit ölçümü, böbrek üstü bezinizin aşırı çalışmasından şüphe duyulursa ,24 saatlik idrarda serbest kortizol veya kandaki kortizol ile ACTH hormon tetkiki, tam idrar tetkiki, tam kan sayımı, kalsiyum, magnezyum, selenyum ölçümü ,erkeklerde testosteron hormonu ölçümü, EKG (kalp elektrosu), aşırı kilolar aile mirası ise kanda leptin hormonu ölçümü, polikistik over sendromu olduğundan kuşkulanılırsa şişman bayanlarda FSH, LH hormon ölçümü, santral tip obez iseniz (göbek yağlanmanız fazla ise )karaciğer yağlanmasını saptamak için tüm batın ultrasonu yapılmalıdır. Ve son olarak gıda intolerans testi.

 

İştah azaltan yiyecekler :

Bazı besin maddeleri iştahınızı kapatarak acıkmayı geciktiriyor. Özellikle iştah kapatıcı etkisi olduğu kanıtlanan 40 özel besini rejim yapmadan zayıflamak için denemenizi öneriyoruz. Bu besinlerin vücut üzerindeki etkileri, içeriklerindeki bazı maddeler ve görevleri şöyle sıralanıyor… 

Karbonhidratlar 

Karbonhidratlar kepek, buğday gibi tahıl ürünlerinde, sebze ve meyvelerde bulunur. İçeriğindeki lifler, sindirim sistemini harekete geçirir. Ayrıca karbonhidratlar insanı tok tutarak açlık hissini engeller.Diyet programı yapanlar özellikle karbonhidrat tüketimini azaltsın. Özellikle de beyaz un, esmer un veya çavdar, neyse bunların hepsinden uzak durun. Zaten yeşilliklerden, kuruyemişlerden ive meyvelerden karbonhidratı alıyorsunuz. Biz rafine edildiği için moleküler yapısı bozulduğu için una ve unlu mamüllere karşıyız. Atalarımız ekmek yemiş ama, doğal unu, esmer unu ve doğal , ekşi maya ve temiz suyla, temiz tuzla yapmış ve tüketmiş. Ekmeği yerken de bizim gibi bir hayat yaşamamış, daha hareketli bir yaşam sürmüş. Yediğiniz ekmeğin hacmi kadar vücudunuza şeker aldığınızı bilin…

 

cinsel_guc

Triptofan 

Proteinlerin büyük bir bölümünde bulunan bir çeşit aminoasittir. Triptofan, vücutta serotoninin oluşmasında ve hücrelere taşınmasında önemli bir görev alır. Serotonin ise iştah hissini azaltır. Özellikle muz, avokado, yulaf ,propolis ve peynirde bulunur. 

Krom 

Bu oligoelement, vücutta insülin dengesini korur. Bu denge kan şekerinin düşmemesi veya azalmaması açısından çok önemlidir. Kan şekerinin düşmesi açlığa yol açar. Krom ihtiyacınızı karşılamak için fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler ve tahıl ürünleri yiyebiliriz. 

Albümin 

Bir tür taşıyıcı proteindir. Can sıkıntısını giderir ve iştahı kapatır. Bu protein, triptofanı oluşturarak beyine taşır ve serotonin üretimini artırır. Bezelye, fıstık ve fasulyede bulunur. Haftada en az iki gün fasulye tüketin.

 

cinsel_guc

Früktoz 

Meyvelerden elde edilen doğal şekerdir. Früktoz kan şekeri dengesini kesinlikle etkilemez Ayrıca yemek sonrası tatlı ihtiyacı duymanızı engeller. Çilek ve bal früktozun ana kaynağıdır. Mevsim meyvelerini tüketin. Kurutulmuş meyvelerden uzak durun. Daha çok kuruyemişleri tercih edin.

İyot 

Tiroit hormonlarının yapımı için gereklidir. Açlık duygusunun gelişmesini engeller. Balık, iyotlu tuz ve soğanda bulunur. Sofranızda çiğ soğan ve çiğ pırasaya yer verin. Fakat rafine tuzdan uzak durun. Kaya tuzu kullanın. Fazla iyot faydadan çok zarar verir.


İştahınızı Kesecek Tavsiyeler…

Karnıbaharı ve brokoliyi hafifçe haşlayıp yoğurtla tatlandırın. Bu karışım lif açısından zengin olduğundan sizi uzun süre tok tutar. Salatalığı iyice yıkayın ve kabuklarıyla birlikte ince dilimler halinde kesip üzerine bol bol dereotu serpin. Bu sebzenin kalorisi yok denilecek kadar az ve oldukça tok tutucudur. 

Tatlı olarak 250 gr. mor eriği biraz tarçınla haşlayın. Bu meyve früktoz açısından oldukça zengin olmakla birlikte tatlı ihtiyacınızı da karşılayacaktır.   Albümin iştahı kapatır. Bir porsiyon yeşil fasulyeyi 20 dakika suda haşlayıp sirke, karabiber ve biraz da tuzla tatlandırın. İsterseniz yağsız krema da katabilirsiniz. 

200 gr. ananası incecik doğrayın ve süzgeçten geçirin. içine 100 gr. kefir ve taze nane ekleyin. Ananasın içindeki enzimler, protein sindirimini hızlandırdığından oldukça doyurucudur. Ayrıca selülit oluşumunu da engeller. 

Kendinize yeşil salata, uskumru balığı, kivi ve portakaldan oluşan bir ziyafet hazırlayın. Balığın içeriğinde ki iyot, tiroit bezinin işlevlerini hızlandırdığından açlık hissi giderilir.  Öğünler arası acıktığınızda kuru erik yiyin. Kuru erik kan şekerinin düşmesini engeller. Ancak fazla abartmayın. Çünkü bir kuru erikte 8 kalori var.  Hafta da iki yumurta yiyin. Çünkü yumurta da bol miktarda triptofan var. Bu da neşenizin yerine gelmesini sağlar.  Enerjisiz kalmamanız için 1 demet maydanozu blenderden geçirip sebze suyuyla karıştırın. İçine bir iki damla acı biber sosu ekleyin ve bunu bir güzel için. Bu içeceğin içindeki C vitamini ve bitkisel maddeler yağ yıkımını kolaylaştırır. Kırmızı elmayı ince dilimler halinde kesip 1 çay kaşığı kıyılmış ceviz ve yarım çay kaşığı yonca balıyla karıştırın. Bu karışımın içeriğindeki değerli lifler hem doyurucu hem de bağırsakları çalıştırıcı etki gösterir.  Yağsız kaşarı ince ince dilimleyin ve siyah zeytin ile süsleyin. Üzerine bir yemek kaşığı sirke dökün. Bu, birkaç saat için açlığınızı giderecektir. 

 

Karaciğerlerinizi çalıştırmak için 10 adet enginar kökünü, içine 1 doğranmış soğan, karabiber tanesi ve yarım limon katılmış suda haşlayın. Daha sonra 1 çay kaşığı bal, iki sap kekik ve biraz limon suyunu kaynatın. Enginar köklerini süzün ve hazırlamış olduğunuz karışımın içinde biraz pişirip çıkarın.  Kahvaltıda armut yiyin. Armudu rendeleyin ve yulafa katın. Bu karışıma birazda yoğurt ekleyin. Armudun içeriğindeki früktoz uzun süre açlık hissetmemenizi sağlar.  Günü canlı geçirmek için kendinize yulaf ezmesi hazırlayıp içine kuru meyveler katın. Bu, karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaktır.  Kendinize kırmızı portakal ve 50 gr. ıspanak yaprağından oluşan bir salata hazırlayın. Salatayı 50 gr. yağsız yoğurt, bir tutam tuz ve karabiberden oluşan bir sosla tatlandırın. Hem enfeksiyonlara karşı korunun hem de midenizi doyurun.  Günde üç kez meyve suyu için. Meyve suyunun içine koyacağınız soda, magnezyum ihtiyacınızı karşılayacak ve açlığınızı giderecektir.

 

Bezelyenin içeriğinde bulunan albümin, iştahınızı kapatmak için iyi bir besindir.bu nedenle sık sık bezelye çorbası için. Pirinç sindirimi ağır olan ve bol su içeren bir besin maddesidir. Pirinci istediğiniz sıklıkta yiyebilirsiniz. Ancak pilav yaparken fazla yağ kullanmamaya özen gösterin.  Ara sıra ceviz yiyin. Cevizin içeriğinde bolca triptofan var. Unutmayın, bu madde serotonin salgısını arttırıyor ve açlık hissetmenizi engelliyor. 100gr. cevizde 590 kalori var, bu yüzden 5 – 6 ceviz yemeniz yeterli.  Akşam yemeğinizde 100 gr. tavuk filetosunu ızgarada kızartıp limonla tatlandırın. Bu, yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca içeriğindeki triptofan açlık hissini giderir.ve metabolizmayı hızlandırır.  Patatesleri haşlayın ve dilimleyin. Biraz zeytinyağı, rendelenmiş parmesan peyniri, dereotu ve karabiberle tatlandırın.. Patates B1, B2 vitaminleri ve protein açısından zengin bir besindir. Ayrıca içeriğinde doyurucu lifler de bulunur. Bu nedenle patatesleri kabuklarıyla birlikte haşlayın. Böylece içeriğinde ki maddeler zarar görmez.  Haftada iki kez morina balığı yiyin. Yanına da haşlanmış patates, havuç, bezelye ve brokoli gibi zengin sebzelerden oluşan bir garnitür hazırlayın. 

250 gr. yer almasını haşlayın ve püre haline getirin. 150 gr. sebze suyuyla karıştırın ve tekrar pişirin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Yer elmasında bulunan früktoz hem açlığınızı giderecek hem de kan şekerini dengeleyecektir.   Kendinize domates sosu hazırlayın. Domateslerin kabuklarını soymadan yıkayın ve bütün bütün haşlayın. İçine çeşitli baharatlar katın ve bu karışımı süzgeçten geçirin. domates kabuklarının sindirimi zordur ve içeriğinde değerli lifler bulunur.  Muzu, 100 ml. kefir ya da yağsız yoğurtla püre haline getirin. Früktoz içeren bu mükemmel içecek ara öğünler için idealdir.  Ara sıra kereviz yiyin. Bu bitki sade olduğu gibi yağsız yoğurt, 1 tutam köri, 2 yemek kaşığı kremadan oluşan bir karışımla da yenilebilir. Midenizi karbonhidratla dolduran kerevizi nasıl yiyeceğiniz tamamen sizin zevkinize kalmış!  İyot size canlılık verir ve iştahınızı kapatır. İyot içeren karidesleri şişte ızgara yapın ya biraz mısır yağıyla tavada kızartın. Yanına haşlanmış makarna hazırlayın. Taze fesleğen ve kişniş otuyla servis yapın.  Kahvaltıda çavdar ekmeği yiyin. Üzerine yağsız olan lor peyniri sürebilir ve haşlanmış dil yiyebilirsiniz.  Fıstıklar eşsiz bir albümin madenidir. İştahı azaltır ve keyfinizi arttırır. Gündüzleri bir avuç dolusu tuzsuz fıstık yiyin. Size özellikle kabuklu fıstık tüketmenizi öneriyoruz. Kabuklarla uğraşmak sizi bir süre meşgul edecektir. Yarım avokadoyu limon suyuyla ıslatın. 30 gr. somon balığını haşlayın ve dilimleyin. Üzerine dereotu serpiştirin. Kolayca hazmedilen yağ asitleri ve C vitamini size açlığınızı birkaç saat için unutturacaktır. Bir kutu yağsız labne peynirini 50 gr. rendelenmiş turp ve bir demet maydanoz ile karıştırın. Acıkmaya başladığınızı hissettiğinizde 1 dilim kepek ekmeğine bu karşımdan sürün. 

Üç yemek kaşığı ufalanmış cevizi yağsız yoğurtla karıştırın. Bu karışımın içeriğindeki aminoasitler, iştahı kapatan hormonların üretimini arttırın.450 gr. mantarı ve 3 adet taze soğanı dilimleyin. Bunları bir yemek kaşığı ayçiçek yağında 5 dakika hafifçe kızartın. Karabiberle iyice tatlandırın. İçeriğindeki krom size tokluk hissi verecektir. Soğan bol miktarda iyot içeriri. Bu nedenle mutlaka her öğünde yer almalıdır. İyot, tiroit bezi yoluyla açlık hissini giderir. 200 gr. yeşil fasulyeyi 250 gr. sebze suyuyla 20 dakika haşladıktan sonra çıkarın. Doğranmış soğan, maydanoz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve sirke ile hazırladığınız sosu yeşil fasulyenin üzerine dökün ve salata niyetine yiyin. Tritofan içeren bu yiyecek, beyindeki açlık hissini anında giderir. Kendinize pırasa salatası hazırlayın. 2 sap pırasayı dilimleyin ve 5 dakika haşlayın. 40 gr. kaşarı ve bir armudu küp şeklinde doğrayın. 125 gr. yağsız yoğurt ve karabiberle karıştırın. Bu salatanın içeriğindeki lifler, kalsiyum ve bitkisel maddeler mideyi doldurur ve rahatlatır. İstediğiniz kadar kuşkonmazı tuzlu suda haşlayın. Kuşkonmazı, incecik kıyılmış bir demet maydanoz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, doğranmış soğanla karıştırın ve karabiberle tatlandırın. Kuşkonmazın içeriğindeki aminoasitler, beynin gönderdiği açlık sinyallerini azaltır ve iştahı kapatır. 

 

Bir adet muz, 2 küçük elma ve ayçekirdeğinden oluşan bir meyve salatası hazırlayın. Muzu ve elmayı dilimleyin. İçine bir çay kaşığı bal ve ayçekirdeği katın. Salatayı limon suyuyla tatlandırın. Bu salata bağırsaklarınız güçlendirecektir. Kuru kayısıları incecik doğrayın ve sıcak suda birkaç dakika bekletin. Bunları haşlanmış pirinçle karıştırın. İçine limon suyu ve nane ekleyin. Kayısının içindeki doğal şeker tatlı gereksiniminizi karşılamak için yeterlidir. Yiyeceklerinizi küçük tabaklara hazırlayın ve yemeklerinizin altına salata yaprağı koyun. Böylece ufak porsiyonlar da iştahınızı doyurmanız için yeterli olacaktır. Gözler yoluyla beyinde “Tabakta yeterince yiyecek var” mesajını alacaktır. Kendinizi pozitif duygulara adapte etmeniz için günde iki kez aynanın karşısına geçin ve “Ben kendimi şartsız seviyorum” deyin. Bunu 3 hafta süresince tekrarlayın. Öğünlerden önce bir bardak limonlu soda için. Bu, midenizi şişirir ve vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Açlık hissettiğinizde hemen bir işle meşgul olun. Böylece aklınız aç olduğunuz fikrinden uzaklaşacaktır. Yaptığınız işten keyif almaya bakın. Canınız pasta ya da çikolata çektiğinde 20 dakika bekleyin. Bu süre içinde mutlaka aklınız başka düşüncelere yönelecektir.

İştah azaltan 10 bitki

 Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar…

Kırkkilit otu : idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.

Maydanoz, metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem.

Fesleğen, vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.

Kekik, sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.

Civanperçemi, tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir. Bölgesel yağların yakımında etkilidir.

Terevücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır

Balık otu, bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.

ısırgan yaprak : ısırgan yaprağını günde en az 5 bardak olmak üzere, aç veya tok karna içiniz. Sıcak su dolu her su bardağına bir tatlı kaşığı kadar ( öğütülmüşse ) veya bir tutam ısırgan yaprağını ilave edip 5 dk. sonra süzüp içiniz. her bitkide olduğu gibi ısırgan bitkisi de sürekli içilmemeli. 30 gün için ve 3 gün ara verip tekrar devam edebilirsiniz. 

Ekmekten ve hamur işlerinden kesinlikle uzak durun. Unutmayın ekmeksiz de yaşayabiliriz, hatta ekmeği hiç tüketmeyen ülkeler var. 


Karatay hocamın da dediği gibi…
 
 

Ağıza dahi sürülmemesi gerken tehlikeli besinler… (Sorunsuz bir cinsel yaşam için çok önemlidir. )

- Her türlü unlu mamüller. Beyaz ekmek, keperkli ekmek, çavdarlı, yulaflı, simit, pasta.

- Pirinç pilavı ve patates. 

- Şeker ve şekerli tüm besinler. Hazır meyve suları ve gazlı içecekler. Şekerlemeler, reçeller ve       pekmezler.

- Her türlü kızatma. Balığınızı dahi tavada yapmayın. fırında veya ızgara yapın.

- Hazır çorbalar ve konserve balıklar ile tüm konserveler ve kurutulmuş meyveler (Tramin                 maddesi oluşur ve özellikle yağ depolar.)

- Süt tozu ve kahvelere konan kremalar.

- Mayonez, ketçap ve hazır her türlü soslar…

- Tavuklar, piliçler. ( Köy tavuğu serbest.)

- Pastörize veya uht edilmiş süt ve tüm süt ürünleri

- Mikrodalga fırında ısıtılan besinler, yemekler vb…

- Karpuz, kavun, gibi meyveler. Bunları haftada bir gün ve üzerine biraz tarçınla beraber yiyin.

 

Zayıflamak, sağlıklı olmak ve Rabbimizin bize verdiği ömrü kaliteli yaşamak için, gerektiği kadar yiyip içelim. Konunun özü, az yemek ve yeterince su içmektir. Nefsimize hakim olacağız. İhtiyacımız olmayan besinleri yemeyeceğiz. Sofradan doymadan kalkalım, acıkmadan da yemek yemeyelim. 

Toplum artık öyle bir hale geldi ki, sadece zevk için yer içer oldu. Evet ihtiyacı olmadığı halde yer içer olduk. Sonrada soluğu hastanelerde alır olduk. Fazla kilolar, hastalıkların bin bir çeşidi… Hareketsiz bir yaşamda yaşamın olumsuz bir yönü…

Fazla yemek, hareketsiz bir yaşam…

Uzak durmamız gereken kötü ikili…

 

Şekerin metabolizmamıza verdiği zararlar :

Şeker, vücudun mineral dengesini bozar. Krom ve bakır eksikliğine sebep olur. Kalsiyum ve magnezyum emilimini engeller.

Sağlıklı cinsel yaşam için, uzak durmanız gereken bir madde.

Vücutta su tutulmasını artırır.

Kanda E vitamininn miktarını azaltır. 

Protein emilimini engeller. Proteinin yapısına zarar verir. Proteinlerin vücuttaki rolünde kalıcı değişikliklere yol açar.

Dokuların esnekliğini ve işlevini bozar.

Alkol gibi zehirleyicidir. Yani en tatlı zehirdir. Bağımlılık yapıcı bir maddedir. 

Vücutta bağışıklık sistemini yıkar ve zayıflatır. Serbest oksijen radikalleri, kanser ve erken yaşlanmanın temel ve en önemli sebebidir. 

Viral ve bakteriyel her türlü enfeksiyon hastalığına karşı korunmayı zayıflatır. 

Yaraların ve hastalıkların iyileşmesini geciktirir. 

Derimizdeki kollojen yapısını bozar ve ciltte kırışıklıklara erken yaşlanmaya sebep olur…

Vücudumuzun günlük şeker ihtiyacı 5 gr. dır. Bundan fazlası ise bizi zehirler. Yiyeekler, içecekler ve dahi ilaçlar bizi tamamen esir almakta ve hasta etmektedir. Yediğimiz meyveler, pekmezler ve hileli, şüpheli ve dahi haram gıdalar… Meyveyi dahi ancak haftada sadece bir porsiyon ve aç karna yiyiniz. Modern hayat bize sürekli tüketmemizi, tok oluğumuz halde yememizi ve içmemizi teşvik etmektedir. Az yiyelim, acıkmadan yemeyelim… 

 
Yumurtanın beslenmemizdeki önemi : ( Özellikle Cinsel hayat için önemlidir )

Geçenlerde bir hastam geldi ve tam 92 yaşında idi. Yumurta tüketiyormu diye sordum, verdiği cevap ilginizi çekecek cinstendi. Gün boyu 9-10 tane yumurta yediğini söyledi. Bu yumurtalar kendi tavuklarına aitti. Bizim gibi fabrikasyon  tavukların yumurtası değildi… Hastalarıma köy yumurtasını yani özgür tavukların yumurtasını, her sabah en az 2 tane haşlayarak yemelerini tavsiye ettiğim zaman, " hocam çok olmaz mı ? " diye soruyorlar , bende bu hastamı örnek gösteriyorum. Evet değerli okuyucularım yumurta kaliteli bir ; Protein, Omega-3 yağı (900 mg) , Kolin aminoasidi  ( özellikle karaciğer yağlanmasını önler) kaynağıdır …

Kolesterol açısından incelediğimizde ise ; Ortalama 50-60 gr arası bir köy yumurtasında, 150-180 mg kolesterol bulunur. Fakat bu miktarın hepsi vücut tarafından emilmez. Sizi yanılttıkları nokta da budur. Yumurta pişirirken, dikkat etmeniz gereken husus, tam katı olmamasıdır. Çünkü katı yumurta kanserojendir.  Rafadan olacak, istersenizde yakmadan köy tereyağı ile de pişirebilirsiniz. Günde 4 yumurta yendiği zaman, karaciğerden kolesterol yapılması orantılı olarak azalır. Kolesterol bir hastalık değildir. Bu tamamen ilaç teröstlerinin uydurmasıdır. "Kolesterol gerçeği " adlı meslekdaşım Dr. Uffe Ravnskov 'un Hayy kitaptan yayınlanan kitabını okumanızı tavsiye ederim. Bakın Kolesterol, kortizol denilen stres hormonunun, androjen, testosteron , progesteron ve östrojen dediğimiz seks hormonlarının ana maddesidir. 

Beynimiz ve sinir sistemimizdeki iletiler ve nöronların kaliteli bir şekilde çalışması Kolesterol ve Omega-3 sayesinde gerçeklerşir. 

 

Yumurtanın içinde bulunan Omega-3 yağı ise, son derece kalitelidir. Omega-3, kan kolesterolünü düşürür, kanı sulandırır, hafızayı güçlendirir, diyabette çok faydalıdır, kan yağlarını düzenler, kilo vermeyi kolaylaştırır, kilo almayı engeller, hipertansiyon ve depresyon gelişmesini engeller. 

Piyaz yapabilirsini ve son derece de sağlıklıdır. Mesvim sebzeleri ile birlikte ve kurufasulye eşliğinde hazırladığınız malzemelerinizi, yumurtalar ile süsleyin ve soğuk sıkma zeytin yağı ile yemeğinizi taçlandırın. 

 

Köy tereyağında, kaymakta bol miktarda D vitamini var.

Her sabah bir tatlı kaşığı yenilecek.

Siyah çay yok

Hibisküs ve Kuşburnu çayı karışımı içilecek 

Saat 11-13 arası Güneş'e çıkılacak
Ellere ve yüze sızma Zeytinyağı sürülecek ki, daha fazla D vitamini emilimi sağlansın.
D vitamininde alt sınır 100 mikrogramdır
Üst Sınırı yok.
Güneş'e çıkıldığı zaman, Güneş kremlerini sakın kullanmayın. Zira D vitamini emilimini engeller .
Yıllardır , Güneş'in zararlı ışınlarından korunmak için çok faktörlü Güneş kremlerini kullanmadan, Güneş'e çıkmayın denildi . Nedenini hala anlayamıyorum.

Sevgili Anneler, Her sabah çocuklarınıza hiç çekinmeden en az 2 adet serbest tavuk yumurtası yedirin. Yumurtayı tereyağlı yapacaksanız, içerisine biraz da mantar ilave ederseniz çok harika olur. Hem kaliteli hemde ucuz olan bu değerli besin hazinesini sofranızdan eksik etmeyin…

Selam ve dua ile her zaman sevgiyle kalın..

 
 
 
 

Anasayfa | Hakkımızda | Müşteri Yorumları | S.S.S | Gizlilik Bilgileri | Teslimat | Soru ve Cevaplar | İletişim
Copyright © 2012 - Sweet Power Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde tanıtımı yapılan ürün reçeteye tabi ilaç olmayıp doğal destek amaçlı ve gıda takviyesi olarak kullanılır. Ürününün kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle doktor ya da eczacınıza danışınız.
Ürün ile ilgili ayrıntılı bilgi ve diğer sorularınız için telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.